- Nadměrné pocení a řešení
- Pocení podpaží, zápach podpaží
- Nadměrné pocení celého těla (tento článek)
- Noční pocení
- Pocení rukou a dlaní
- Nadměrné pocení nohou a zápach nohou
- Nadměrné pocení obličeje, čela a tváří
- Nadměrné pocení zad a hrudi
Nadměrné pocení celého těla
Položili jste si někdy otázku, proč se neustále tolik potíte, i když k tomu není důvod? Nebojte, nejste sami. Nadměrným pocením trpí miliony lidí po celém světě. Vždy je však třeba zapátrat po příčině. Pocení celého těla může být způsobeno různými důvody. Jaké to jsou a lze proti pocení nějak bojovat?
Nechcete dále číst? Rovnou mrkněte na naše přípravky proti pocení vhodné k použití kdekoliv na těle.

Proč se potíme?
Možná jste si mysleli, že pot je jen spontánní reakcí na teplo způsobené okolním prostředím nebo fyzickou námahou. Pot má však za úkol tělo ochladit a neslouží k vylučování toxinů a odpadních látek, k tomu tělo využívá vylučovacího ústrojí. Je také nositelem feromonů.
Pot proniká na povrch pokožky prostřednictvím potních žláz, které reagují nejen na změny okolní teploty či vyšší fyzickou zátěž, ale také na stresující situace, trávení nebo při různých typech běžných onemocnění.
U některých jedinců se však pot objevuje i bez těchto zjevných příčin, a i když je tělo naprosto v klidu, potu se vytváří nadměrné množství.
Jaké příčiny může mít nadměrné pocení celého těla?
Tato otázka může vést k velice odlišným závěrům. Pocení celého těla patří asi k nejproblematičtějším typům nadměrného pocení, jelikož se pot objevuje ve velké míře opravdu všude. To může vést k omezení osobního i pracovního života i k psychickým a zdravotním problémům.
Podívejme se tedy na méně i více závažné důvody, které mohou nadměrné pocení celého těla způsobovat.
1. Hyperhidróza
Hyperhidróza je zdravotní stav charakterizovaný nadměrným a dost často i nepředvídatelným pocením. Jedná se o pot, který tělo vůbec nepotřebuje k ochlazení a jeho sekrece je 4x až 5x vyšší než normálně.
Ve většině případů se jedná o tzv. idiopatickou neboli primární hyperhidrózu, která bývá vrozenou záležitostí. Existuje několik typů hyperhidrózy, které se dělí dle místa výskytu nadměrného pocení (ruce, nohy, hruď apod.).
Dalším typem je hyperhidróza sekundární, u níž může být vystopována příčina. Často se jedná o hormonální změny v těle, stres, ale i vážná onemocnění.
2. Vysoký počet potních žláz
I vyšší počet potních žláz by mohl být jedním z důvodů, proč se potíte více než ostatní. Žlázy se dělí na ekrinní a apokrinní, přičemž každý typ má svou vlastní funkci.
Průměrná osoba má zhruba 2 miliony potních žláz, které se nacházejí na většině těla. Největší koncentrace je na chodidlech, nejnižší naopak na spodní části zad. Někteří lidí však mohou mít až 5 milionů potních žláz.
3. Strava
Vaše strava je velice důležitá a jak se říká, jste to, co jíte. Stravovací návyky mají dopad nejen na tělesnou hmotnost a metabolismus, ale také na pocení. Určitě si vybavíte orosené čelo, pokud jste jedli například pokrm z čili papriček.
Kořeněné potraviny však nejsou jediným důvodem, proč se můžete více potit. Pocení způsobuje i káva, tučné jídlo, energetické a alkoholické nápoje nebo potraviny s vysokým obsahem sodíku.
Se špatným stravováním souvisí i obezita, která patří k jedněm z nejčastějších důvodů, proč dochází k nadměrnému pocení celého těla.
4. Úzkost a stres
Výstupy před celou třídou, pracovní pohovory, první rande…Každý z nás už určitě někdy zažil svírající se žaludek, s nímž se objevil i studený pot. Stresové situace mohou být dalším ze spouštěčů nadměrného pocení.
Někdy se jedná o výjimečnou a krátkodobou záležitost, v případě úzkostných poruch to však může být častější problém.
5. Těhotenství
Příčinou nadměrného pocení celého těla může být i trochu veselejší záležitost, jakou je například těhotenství.
Těhotenské hormony dělají s tělem divy a krom nezvyklých chutí nebo kolísání nálady se může objevit i nadměrné pocení. Nejvíce se pocení objevuje během prvního a třetího trimestru, u některých žen pak přetrvává i po porodu do doby, než se hladina hormonů zase uklidní.
6. Menopauza
U žen ještě zůstaneme. Návaly horka a následné pocení je pro menopauzu typické. K náhlým návalům horka může dojít kdykoliv během dne, pocení se pak objevuje hlavně v noci. Tyto změny jsou způsobeny především měnícími se hladinami estrogenu.
7. Cukrovka
Vyšší sekrece potních žláz může upozornit i na závažné nemoci v těle. Jednou z nich je diabetes neboli cukrovka. Existují dva hlavní důvody, proč se pacienti s cukrovkou potí více. Jedním z nich může být nadváha a druhým hladina glukózy v krvi.
Ta může ovlivňovat pocení hlavně v případě, pokud je glukózy příliš málo nebo naopak moc.
8. Léky
Na sekreci potních žláz mohou mít vliv i některé léky. Často se jedná o antidepresiva, pocení však mohou vyvolat i jiné typy léků. Pokud se s takovýmto vedlejším příznakem setkáte, určitě se o tom poraďte se svým lékařem.
9. Onkologické onemocnění
Velice závažnou příčinou pocení celého těla může být i nezjištěné onkologické onemocnění. Pocení nejčastěji způsobuje například rakovina lymfatických uzlin, nadměrný pot však může poukázat i na další druhy nádorových onemocnění.
Mezi další příčiny mohou patřit také hormonální změny v období puberty, různé infekce v těle, hormonální poruchy a další.
Jak při nadměrném pocení celého těla postupovat?
Pokud nadměrným pocením celého těla trpíte, určitě navštivte lékaře, aby stanovil diagnózu. Jestliže za zvýšenou sekrecí potních žláz nestojí žádná závažná nemoc nebo momentální situace, nejspíš budete trpět primární hyperhidrózou.
Základní kroky k omezení nadměrného pocení celého těla
- Udržujte tělo čisté a suché
- Noste prodyšné oblečení a častěji se převlékejte
- Stravujte se zdravě a vyhněte se kořeněným jídlům, kofeinovým či alkoholickým nápojům a také tučným jídlům
- Používejte přípravky proti pocení
Deodoranty
Kvalitní deodoranty nedokážou pocení zamezit, ale jsou určeny k tomu, aby pohltily vzniklý pach, který se většinou společně s pocením vyskytuje a to hlavně u můžu.
Antiperspiranty
Antiperspiranty díky svému složení dokážou pocení zamezit tím, že bezpečně zůží ústí potních kanálků. Musí však být užívány správně, aby byl jejich efekt co největší. Antiperspirant je třeba aplikovat na umytou a dokonale suchou pokožku, a to ideálně před spaním a nechat působit přes noc a ráno smýt. Antiperspirant vám pak pomůže nejen proti nočnímu pocení, ale i přes den.
TIP: Naše unikátní antiperspiranty Vám velmi účinně pomohou proti pocení podpaží, pocení rukou, pocení a zápachu nohou, pocení zad a hrudi nebo kdekoliv lokálně potřebujete!
Nadměrné pocení může mít velice negativní vliv na lidskou psychiku, a proto má smysl se mu nepoddávat, ale bojovat s ním. Tímto problémem trpí mnoho lidí, a i díky tomu existuje velké množství různých rad i kvalitních přípravků, které dokážou pocení omezit. Najděte si i vy ten svůj.