Jenvox je dostupný v lékárnách Jenvox je dostupný ve všech lékárnách

Nadměrné pocení nohou a zápach nohou

Máte stále vlhké nohy a kape z nich pot? Bojíte se nosit sandály nebo žabky ze strachu, že z nich vyklouznete? Nebo zanecháváte vlhké stopy, když chodíte naboso? Bojíte se sundat boty kvůli zápachu? Pak nejspíš trpíte hyperhidrózou, neboli nadměrným pocením nohou. Jedná se o zdravotní stav postihující různé části těla, a právě nohy a chodidla bývají místem, kde se nadměrné pocení často objevuje. Existují nějaké dostupné možnosti, jak proti pocení nohou bojovat?

Nechcete dále číst? Rovnou mrkněte na naše přípravky proti pocení a zápachu nohou.

Nadměrné pocení nohou trápí hlavně muže, ale ani ženy nejsou vyjímkou

Tento problém se vyskytuje častěji u mužů než u žen a obvykle postihuje spíše mladší jedince. Nejčastěji se tento stav projeví v pubertě a často se k němu pojí i nadměrné pocení dlaní. Podle Mezinárodní společnosti pro hyperhidrózu trpí touto často genetickou poruchou až 3 % světové populace.

Můžete mít pocit, že se příliš nepotíte, ale že trpíte pouze zápachem. Zápach přitom vzniká jako produkt rozkládajících se bakterií, které se hojně množí ve vlhkém prostředí. Jakmile se tedy zbavíte pocení a vlhkosti, zbavíte se i zápachu. Na to jsou určeny naše specializované přípravky proti pocení a zápachu nohou.

Mezi nejčastější příčiny patří genetické predispozice, i když odborníci přesně nevědí, proč tomu tak je. Nadměrné pocení se projevuje tím, že se jedinec potí i ve chvílích klidu, kdy nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu, neprožívá stres nebo se nenachází v místě s vyššími teplotami.

Další aspekty, které mohou mít na nadměrné pocení chodidel vliv:

  • Hormonální změny
  • Menopauza
  • Stres
  • Abstinenční příznaky
  • Špatná strava
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Nádorová onemocnění

Pokud se u vás objeví nadměrné pocení náhle a v pozdějším věku, může se jednat o náznak nějakého onemocnění. Vždy proto raději navštivte svého lékaře.

Příznaky hyperhidrózy nohou

Nadměrné pocení nohou neboli plantární hyperhidróza se projevuje neustále vlhkými a studenými nohami, které stále vypadají, jako byste právě vylezli z vody.

Pokožka je bledá, někdy jsou přítomny i různé infekce. Konstantní vlhkost totiž pokožku rozkládá, což umožňuje bakteriím snadný průchod dovnitř kůže.

Velice často se k plantární hyperhidróze pojí i výrazný zápach, který může způsobovat velké společenské rozpaky daného jedince. Zout si ve společnosti dalších lidí boty pak pro takového člověka znamená velký stres a úzkost.

Stres pak může mít za následek to, že se pach ještě zhorší, potní žlázy na nohou totiž výrazně reagují na emocionální stav daného člověka.

Dobrá hygiena a používání správných prostředků proti pocení je zásadní

I když nadměrné pocení rozhodně nesouvisí s tím, že by daný člověk špatně dodržoval hygienu, tak je potřeba, aby na ni dbal. Chodidla je třeba umývat antibakteriálním mýdlem, aby nevznikaly infekce.

Ty se drží hlavně v záhybech, tedy mezi prsty. Umyté nohy je třeba vždy důkladně osušit a poté aplikovat vhodné prostředky proti pocení, ideálně kvalitní antiperspiranty.

Antiperspiranty jsou vyvinuty tak, aby bránily potním kanálkům v tvorbě potu tím, že bezpečně zůží ústí potních žláz tak, aby se člověk v míste aplikace méně potil. V každém případě je třeba vědět, jak antiperspirant správně používat, aby byl výsledek znatelný.

Před použitím antiperspirantu je vždy třeba mít dokonale čisté, a hlavně vysušené nohy. Až pak je možné antiperspirant použít. Měl by se nanášet pravidelně, a především před spaním, nikoliv přes den!

Doporučují se také ponožky z přírodních vláken, které odvádějí vlhkost. Lidé si mylně myslí že jsou vhodné i ponožky z bavlny, které vlhkost absorbují. Jenže v takovém případě ji neodstraňují z kůže a často vedou k tvorbě puchýřů. Absorpčním materiálům je tak lepší se vyhnout.

Ideální je také často měnit obuv, aby se v ní bakterie příliš nemnožily a aby boty po každém nošení stihly řádně uschnout.

Jaké problémy může nadměrné pocení nohou a chodidel způsobit?

Jak již bylo řečeno, vlhká chodidla se mohou stát místem pro vznik infekcí či puchýřů. Není však infekce jako infekce a některé z nich mohou být opravdu vážné. Pokud se bakterie mísí s vlhkostí příliš dlouho, může vzniknout plísňová infekce, která se rychle šíří.

Bakterie se mohou do kůže dostat například ve veřejných sprchách a v podobných místech a jestliže trpíte nadměrným pocením, budete na tyto typy infekcí náchylnější. K prevenci tak patří i nošení obuvi v takovýchto místech.

Dalším problémem mohou být bradavice, které se musí často odstranit i chirurgicky. Pocení také způsobuje svědění a je tak třeba nohy často mýt, používat antiperspirant a udržovat chodidla v suchu.

Pokud vás plantární hyperhidróza trápí, pak vězte, že se dá proti pocení bojovat zcela dostupnými prostředky jako jsou naše antiperspiranty řady Jenvox, aniž by to nějak zvlášť ovlivňovalo váš život. Najděte ten správný a nenechte se vyvést z rovnováhy!