Jenvox je dostupný v lékárnách Jenvox je dostupný ve všech lékárnách

Pocení podpaží a zápach v podpaží

Nadměrné pocení podpaží a zápach podpaží
Jenvoxem Fast zažijete vždy sucho v podpaží.

Pocení je běžnou je běžnou reakcí těla na teplo nebo pocit úzkosti. Někdy se však může stát, že se začne objevovat i v případě, že k tomu není žádný zřetelný důvod. Nadměrné pocení neboli hyperhidróza je problémem, který může způsobovat velké nepříjemnosti. Na těle se obvykle objevuje lokálně, nejčastěji pak v podpaždí.

Nadměrné pocení podpaždí známé také jako axilární hyperhidróza je nekontrolovatelný, otravný a izolující problém, který může způsobit velké psychické problémy. Jaké jsou jeho příčiny a jak proti pocení bojovat?

Zpocené podpaždí není příjemné pro daného jedince ani jeho okolí

Neustále zpocené podpaždí bez zjevného důvodu může dávat lidem trpícím tímto problémem pocit, jako by neustále žili v sauně. Pocení může být způsobené diagnostikovanou hyperhidrózou, která postihuje téměř 3 % světové populace.

Obvykle se potíme proto, abychom ochladili naše tělo a udrželi tak ideální tělesnou teplotu. Když se občas stane, že se vám na košili udělají tzv. „koláče“, není to nic hrozného a dá se to přehlédnout. Pokud se tak ale stává pravidelně, může to znamenat problém pro vás i pro okolí.

S potem se pojí nejen typické skvrny v podpaždí, ale také nepříjemný zápach. To může výrazně narušit společenské vztahy i sebevědomí daného člověka, který nadměrným pocením trpí.

Hyperhidróza se dělí na primární a sekundární podle toho, co ji způsobilo. Primární hyperhidróza bývá vrozená, její vznik se nedá nijak diagnostikovat. Oproti tomu sekundární hyperhidróza může být zapříčiněna různými onemocněními a signalizuje tak nějaký problém, který se v těle objevil.

Může se jednat o:

  • Diabetes
  • Infekci
  • Infarkt
  • Nízkou hladinu cukru v krvi
  • Menopauzu
  • Poruchy nervového systému
  • Některé typy rakoviny
  • Problémy se štítnou žlázou
  • Obezitu
  • Stres a další psychické problémy

Ačkoliv nadměrné pocení podpaždí není nijak vážné nebo život ohrožující, může být znakem právě některých z těchto zdravotních stavů. Vždy je tak dobré zajít k lékaři a zjistit, co jej způsobuje.

Situaci je třeba řešit, následné psychické problémy mohou značně ohrozit běžný život

Pocení podpaží
Klasický projev pocení v podpaží.

Když člověk trpí axilární hyperhidrózou, bohužel to je i vidět. Neustále propocená trička a košile jsou klasickým znakem toho, že potní žlázy pracují více než by měly.

Lidé s tímto problémem proto často nosí tmavé oblečení nebo saka či bundy i v místech, kde je teplo. Straní se společenských akcí, neradi tančí nebo provádějí jiné pohybové aktivity před ostatními.

Nadměrné pocení je může dovést až do takového stavu, že to naruší jejich práci či vztahy, což vede k úzkostem, stresům a depresím. Daný problém se tak může jen prohloubit.

Axilární hyperhidróza nemá nic společného se špatnou hygienou

Lidé si někdy mylně myslí, že je pocení podpaždí spojeno se špatnou hygienou. Problém tak řeší tím, že se několikrát denně sprchují a převlékají. K omezení zápachu používají silná mýdla, voňavky i běžné deodoranty, ale dlouhodobě nic takového nepomáhá.

V každém případě je dobré nosit prodyšné, bavlněné oblečení a vyhnout se umělým materiálům. Deodoranty a antiperspiranty mohou rovněž pomoci, ale musí se jednat o kvalitní specializované výrobky, jako je například Jenvox.

Kvalitní antiperspiranty dokážou proti pocení účinně bojovat

Antiperspiranty představují první linii v rámci boje proti nadměrnému pocení. Jsou neinvazivní, mohou se aplikovat přímo na kůži a to pravidelně. Na rozdíl od deodorantů, které pouze potlačují zápach z pocení a bojují proti vzniklým bakteriím, jsou antiperspiranty schopné pocení potlačit bezpečným zůžením potních žláz.

Je však důležité vědět, jak antiperspiranty používat. Lidé jsou obvykle zvyklí je nanášet ráno, než jdou do práce nebo během dne. Ideální je ale aplikovat antiperspirant před spaním.

Při aplikaci může někdy dojít k podráždění pokožky v podpaždí. To je však způsobeno tím, že není podpaždí dostatečně vysušeno. Vždy proto aplikujte přípravek na úplně suchou pokožku.

Pocení rozhodně není radno podceňovat, ale zároveň to není důvod k tomu, abyste jakkoli omezovali běžné aktivity. Poraďte se s doktorem, používejte kvalitní přípravky a užívejte si normální život bez strachu z toho, že se budete potit v neočekávaných situacích.

Autor: Jan Vodička, 24.9.2018

Kam dál?

Podívejte se na naše Přípravky a pomůcky vyvinuté speciálně proti nadměrnému pocení a zvláště řadu Jenvox