Jenvox je dostupný v lékárnách Jenvox je dostupný ve všech lékárnách

Nadměrné pocení rukou a dlaní

Ruce bývají jedním z nejčastějších míst, kde se projevuje nadměrné pocení. Abnormální pocení dlaní se nazývá palmární hyperhidrózou a je to stav, který se projevuje v každodenním životě člověka za jakýchkoliv situací. Jedná se o velice nepříjemnou záležitost, protože mokré dlaně ztěžují všemožné manuální činnosti a rozhodně nejsou přínosem ani v rámci společenských situací. Jak se dá proti pocení rukou a dlaní bojovat?

Nechcete dále číst? Rovnou mrkněte na naše přípravky proti pocení rukou a dlaní.

Běžné denní aktivity mohou být kvůli nadměrnému pocení rukou ohroženy

Palmární hyperhidróza může způsobovat opravdu velké problémy při řadě činností. Jedná se například o psaní na počítači, hraní na hudební nástroje, braní za kliku, řízení a další podobné aktivit, při nichž jsou kluzké ruce překážkou.

Lidé trpící tímto problémem se vyhýbají fyzickému kontaktu a mnohdy se straní společnosti. Kvůli nadměrnému pocení dlaní mohou trpět úzkostmi i strachem z běžných sociálních situací.

U zhruba 50 % pacientů je nadměrné pocení dlaní a rukou způsobeno geneticky, problém se obvykle začne objevovat v období puberty, což může mít velice negativní důsledek na pozdější psychický vývoj jedince.

V ostatních případech se může palmární hyperhidróza objevit na základě špatného zdravotního stavu, psychických problémů nebo i po fyzickém zranění.

Úroveň nadměrného pocení může být různá. Na jedné straně spektra jsou lidé, kteří mají spíše vlhké dlaně a nezpůsobuje jim to nijak závažné funkční ani sociální problémy, ovšem na straně druhé může být situace o dost horší. V takovém případě jedinci trpící tímto problémem uvádějí, že je úroveň vlhkostí dlaní a rukou natolik vysoká, že dochází ke kapání potu.

V takovém případě už mohou být běžné denní aktivity výrazně ohroženy.

Jaké jsou příznaky palmární hyperhidrózy a kde přesně se projevuje?

Pro tento typ hyperhidrózy je typické, že se ruce potí hlavně v oblasti dlaní – tedy konkrétně od zápěstí po prsty. Pokud by bylo pocení způsobeno nějakou nemocí, jako například cukrovkou, špatnou funkcí štítné žlázy, rakovinou a dalšími nemocemi, pak by se pocení projevilo i jinde.

Pot se objevuje i v situacích, kdy k tomu není důvod. To znamená, že člověk například neprovádí náročnější fyzickou aktivitu, není v prostředí se zvýšenou teplotou nebo nepociťuje stres či úzkost. Ta však může pocení rovněž vyvolat.

Čím proti pocení dlaní bojovat?

Existují různé způsoby léčby, které bojují proti pocení dlaní, ale při genetické formě se jej téměř nelze zbavit úplně, pouze za pomoci operace odstraněním potních žláz, která se ale v oblasti rukou téměř nepoužívá.

Jsou však dostupné prostředky, které mohou pocení výrazně zmírnit a potlačit. Ideální, nejdostupnější, nejbezpečnější a zdaleka nejlevnější volbou pro každého, kdo tímto problémem trpí, jsou naše specializované neparfémované antiperspiranty proti pocení rukou a dlaní.

Jak mohou antiperspiranty proti pocení dlaní pomoci?

  • Antiperspiranty obsahují látky, které dokážou redukovat množství potu zůžením potních žláz
  • Díky aktivním látkám dokážou pokožku vysušit a zároveň ji i ochladit
  • Mohou rovněž bojovat proti bakteriím způsobujícím nepříjemný zápach
  • Při aplikaci antiperspirantu platí určitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby byl účinek co nejlepší. Tady jsou ta hlavní:
    • Antiperspirant aplikujte ideálně na noc před spaním
    • Vždy si dokonale umyjte a vysušte dlaně a ruce, antiperspirant musí přijít na dokonale suchou pokožku
    • Ošetřené ruce ničím nezakrývejte, mohlo by pak dojít k podráždění kůže

Deodoranty nejsou vhodné jelikož neobsahují dostatek účinných látek k dostatečnému omezení pocení, ale hlavně překrývají následný zápach. Ten však v oblasti rukou a dlaní není výrazný, jelikož ruce neobsahují tzv. ekrinní potní žlázky.

Negativní účinky palmární hyperhidrózy

Nadměrné pocení dlaní může mít za následek různé kožní problémy, které rozhodně nejsou ničím příjemným a mohou ještě prohloubit narušený psychický stav daného jedince.

Pocení může způsobit svědění zapříčiněné infekcí a plísněmi z neustále vlhké kůže. Obvykle se projevuje v záhybech, v tomto případě mezi prsty.

Kvůli rozpadu pokožky následkem nadměrné vlhkosti se mohou do kůže dostat snáze i bakterie a viry, které mohou způsobit růst bradavic.

Vždy je tak třeba dodržovat pravidelnou hygienu, udržovat ruce suché a čisté a používat již zmíněné přípravky jako je Driclor, Everdry nebo Anhydrol. Nenechte nadbytečný pot ovlivnit váš společenský život!