Jenvox je dostupný v lékárnách Jenvox je dostupný ve všech lékárnách

Nadměrné pocení a jak se s ním vypořádat

Nadměrné pocení rukou
K dispozici máme přípravky proti všem typům pocení, jako je třeba i pocení rukou.

Hyperhidróza, také známá jako polyhidróza, je stav charakterizovaný nadměrným pocením. I když se nejedná o život ohrožující záležitost, je to velice nepříjemné. Lidé, kteří nadměrným pocením trpí, často mívají psychické problémy a straní se kvůli tomu společnosti. Jak hyperhidróza vzniká, jak se projevuje a jak proti pocení bojovat?

Nechcete dále číst? Rovnou mrkněte na naše přípravky proti pocení vhodné k použití kdekoliv na těle.

Pocení je přirozené, ale ve větší míře se může jednat o problém

Člověk se nepotí jen tak pro nic za nic. Pot slouží jako prostředek těla pro jeho termoregulaci a zbavuje se tepla v případě, že se tělo začne přehřívat. Jakmile se ale pot začne objevovat i v situacích, kdy je tělo v klidu a okolní teplota se nijak nemění, je to znak toho, že by mohlo být něco špatně. Je nutné poznamenat, že pot neslouží pro vylučování toxinů, jak je často nesprávně uváděno.

Někdy jsou příčiny vrozené, jindy se může jednat o následek špatné životosprávy nebo nemocí.

Nadměrné pocení může být různého druhu

Pocení na zádech
I takto může vypadat pocení na zádech...

Hyperhidróza se nejčastěji objevuje na rukou, nohách, v podpaží a ve slabinách, kde je největší koncentrace potních žláz. Může se však projevovat také na obličeji, zádech či hrudi nebo kdekoliv jinde. Ať tak či tak, vždy se jedná o velice nepříjemnou záležitost, která dokáže člověku zkomplikovat život.

I proto lidé hledají různé možnosti, jak proti nadměrnému pocení bojovat. Důležité je však vědět, jak a proč se tento problém vůbec objevil.

Nejčastěji se nadměrné pocení objevuje v pubertě, kdy v lidském těle „šílí“ hormony. Pocení se však může objevit i v pozdějším věku a příčiny mohou být různé.

Rozlišují se dva druhy nadměrného pocení, a to primární a sekundární.

Primární hyperhidróza:
Primární idiopatická hyperhidróza je diagnostikována tehdy, neobjeví-li se žádná zjevná příčina. Ve většině případů se jedná o vrozené dispozice a lidé jí trpí obvykle už od narození nebo od puberty.

Nadměrné pocení se nejčastěji objevuje na dlaních, na chodidlech a také v podpaží. Spouštěčem bývají výraznější emocionální stavy, ale pocení se může objevit i v klidovém stavu.

Sekundární hyperhidróza:
V tomto případě se může pocení objevit kvůli špatnému zdravotnímu stavu způsobenému například obezitou, dnou, menopauzou, cukrovkou, onemocněním štítné žlázy, nádorovými onemocněními, nedostatkem vitamínu D, abstinenčními příznaky, úzkostí, stresem apod.

Někdy mohou být příznaky hyperhidrózy tak závažné, že nastávají velice nekomfortní situace způsobující nepohodlí a úzkost. Může to dokonce dojít do stádia, že tím bude ovlivněna volba povolání, volnočasové aktivity i osobní vztahy.

V takových případech je třeba využívat všech dostupných prostředků k tomu, aby se pocení zmírnilo nebo zastavilo. K tomu mohou dopomoci i ty nejzákladnější pomůcky – antiperspiranty a deodoranty.

Nejčastější příznaky hyperhidrózy

Nadměrné pocení se může objevit i během zcela normálních denních aktivit, bez jasného důvodu a zcela nečekaně. To má velký vliv na společenský život a psychiku člověka.

Mezi nejčastější příznaky nadměrného pocení patří:

  • Mokré dlaně a chodidla
  • Propocené oblečení
  • Orosené čelo
  • Dráždivé a bolestivé kožní problémy

Hyperhidróza může mít buďto generalizovanou nebo lokalizovanou formu. Při generalizované formě, která je méně častá, dochází k pocení celého těla.

Častější je však lokalizovaná forma, při níž se nadměrné pocení objevuje jen na některých částech.

Jak proti nadměrnému pocení bojovat?

Nadměrné pocení bez problémů
S našimi přípravky se už nemusíte strachovat

Pokud se tento problém objeví zničehonic v pozdějším věku, může se jednat o významný varovný signál. Vždy je proto ideální navštívit lékaře a pokusit se najít příčinu.

Léčba hyperhidrózy probíhá různě, většinou je doporučena změna životosprávy.

Ne vždy lze ale pocení vyléčit, a tak jsou na řadě prostředky, díky němuž lze alespoň omezit tak, aby to člověka neobtěžovalo a mohl vést normální společenský život.

Mezi základní opatření patří:

  • Vzdušné oblečení pohlcující pot, bavlněné spodní prádlo
  • Vyvarování se umělým materiálům
  • Vyhnout se ostrým jídlům, alkoholu a kofeinu
  • Pravidelné cvičení, díky němuž můžete snížit tělesnou hmotnost a navyknout tělo na fyzickou zátěž, při níž k pocení dochází
  • Zdravá životospráva

Antiperspiranty a deodoranty

Tyto přípravky proti pocení mohou v každodenních situacích opravdu pomoci a jsou základním a prvotním způsobem, jak pocení omezit.

Deodoranty jsou určeny především k tomu, aby pomáhaly zakrýt nepříjemný zápach, který při pocení vzniká.

Antiperspiranty oproti tomu dokážou regulovat a omezit vznik potu a je proto třeba je používat pravidelně, aby byly potní žlázy díky antiperspirantu zůžené a došlo tak k omezení pocení v místě, kde byl antiperspirant aplikován. Zápach může být tvořen bakteriemi obsaženými v potu, vůči nimž antiperspirant díky svému složení bojuje. Všechny dostupné antiperspiranty na trhu, ať už ty naše, ty v drogerii nebo biodeodoranty, fungují na stejném principu.

Komplikace, které mohou kvůli nadměrnému pocení vzniknout

Komplikace pocení
V drtivé většině případů jsou následky sociálního a psychologického charakteru či materiálního poškození oblečení. Mohou se však i projevit vážnější projevy v podobě vyrážek.

Jestliže nebude jedinec trpící hyperhidrózou používat žádné přípravky proti pocení a situaci nebude řešit ani jiným způsobem, může to mít velice nepříjemné následky.

Zdravotní komplikace

Kvůli bakteriím vznikajícím při pocení může dojít k infekci nehtů, kožním výrůstkům způsobeným lidským papillomavirem či k různým dalším bakteriálním infekcím.

Ty se mohou objevit například na hlavě v okolí vlasových folikulů nebo mezi prsty. Při nadměrném pocení také často vznikají svědivé a zarudlé kožní vyrážky.

Psychologické komplikace

Jak už zde bylo řečeno, nadměrné pocení může vést ke značným psychologickým problémům a omezení běžného společenského života. Kvůli tomuto nepříjemnému problému může člověku klesnout sebevědomí, což vede až ke vzniku úzkostí, stresu, sociální odtažitosti i depresím.

Je však nutné vědět, že s příznaky nadměrného pocení lze bojovat i v případě, že jsou vrozené a k tomu lze využít i naprosto základních a běžně dostupných prostředků proti pocení v podobě antiperspirantů a deodorantů. Při správném a pravidelném používání mohou opravdu výrazně pomoci.

Kam dál?

Podívejte se na naše Přípravky a pomůcky vyvinuté speciálně proti nadměrnému pocení a zvláště řadu Jenvox