Jenvox je dostupný v lékárnách Jenvox je dostupný ve všech lékárnách

Nadměrné noční pocení

Nadměrné pocení je vždy nepříjemné, obzvláště pokud se projevuje bez zjevných příčin a nekontrolovatelně. Takovému stavu se říká hyperhidróza a obvykle se jedná o vrozenou dispozici. Hyperhidróza nejčastěji postihuje oblast rukou, nohou, čela nebo zad a dá se s ní bojovat i kvalitními antiperspiračními prostředky. Pokud však trpíte nadměrným pocením hlavně v noci, může to poukazovat na nějaký problém v těle, který je třeba řešit. Jaké mohou být příčiny nočního pocení a jak se pocení projevuje?

Nechcete dále číst? Rovnou mrkněte na naše přípravky proti pocení vhodné k použití kdekoliv na těle.

Při opakovaném nočním pocení je lepší vyhledat lékaře

Noční pocení představuje opakované epizody extrémního množství potu, který může promočit vaše pyžamo nebo ložní prádlo. Někdy se to může stát například poté, co jste se hodně najedli, v pokoji je horko nebo máte příliš teplé přikrývky.

Noční pocení se také pojí s horečkou, bolestí, kašlem, průjmem a dalšími problémy, které se mohou občas projevit.

V takovém případě nemusíte mít strach, že by vaše pocení mělo nějaké závažnější příčiny. Ovšem pokud lze tyto podmínky vyloučit a vy se často probouzíte v mokré posteli i bez zjevných důvodů, měli byste zapátrat po příčině.

Existuje mnoho různých příčin nočního pocení. Než abyste se ji však snažili diagnostikovat sami, lepší je navštívit praktického lékaře. Ten provede podrobnou lékařskou anamnézu, díky níž může být důvod nočního pocení odhalen. Někdy se jedná o přirozené změny v těle jindy se může jednat o závažnou nemoc.

Mezi nejobvyklejší příčiny patří následující:

Menopauza

U žen vyššího věku bývá noční pocení nejčastěji spojeno s menopauzou, která se projevuje výraznými hormonálními změnami v těle. Pocení a návaly horka patří k těm nejčastějším projevům, v tomto případě však časem zase odezní.

Idiopatická hyperhidróza

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, nadměrné pocení může být příznakem tzv. hyperhidrózy, při níž tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez zjevných a lékařsky identifikovatelných příčin. Proti pocení lze v takovém případě bojovat například kvalitními deodoranty a antiperspiranty. Ty by se měly aplikovat právě na večer před spaním.

Infekce

Noční pocení může upozornit i na závažnou infekci přítomnou v těle. Nejčastěji se může jednat o zánět kostí, zánět srdečních chlopní, různé abscesy, tuberkulózu i HIV.

Rakovina

Nadměrné pocení mohou vyvolat i některé typy rakoviny. Nejčastěji se jedná o rakovinu lymfatických uzlin. V případě nediagnostikované rakoviny se mohou tito jedinci setkat i s dalšími příznaky, jako je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti či horečka.

Léky

Užívání některých typů léků může rovněž vést k nadměrnému nočnímu pocení. Vůbec nejčastěji za to mohou antidepresiva, pocením v takových případech trpí 8 až 22 % lidí. Podobné je to i s dalšími léky užívanými na psychické a psychiatrické problémy.

Hypoglykémie

Nízká hladina cukru v krvi je další příčinou tohoto nepříjemného problému. Lidé, kteří užívají inzulin, mohou hypoglykémií trpět právě v noci s tím, že tělo na tento stav reaguje nadměrnou produkcí potu.

Hormonální porucha

Pocení je typické pro několik druhů hormonálních poruch, k nimž patří například vznik feochromocytomu (nádor produkující katecholaminy vyvolávající hypertenzi), karcinoidový syndrom nebo hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy).

Úzkostné poruchy

Za fyzické potíže může často i špatný psychický stav člověka. Pocení tak mohou způsobit i úzkostné stavy, které se také projevují únavu, svalovým napětím, rychlým srdečním tepem, potížemi s dýcháním, žaludečními problémy a podobně.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je poruchou spánku, která způsobuje, že člověk prakticky přestane dýchat. To jej probudí a takovýto stav se pak může opakovat i několikrát za noc. K příznakům spánkové apnoe dále patří chrápání, nadměrná únava během dne, bolesti hlavy po ránu i nadměrné noční pocení. Podobně jako další příčiny nadměrného pocení vyžaduje i tato okamžitou léčbu. Spánkovou apnoe vám diagnostikují ve spánkovém centru.

Za nočním pocením mohou stát také faktory související s vaším životním stylem. Může to být například:

  • Cvičení před spaním
  • Pití horkých nápojů před spaním
  • Pití alkoholu
  • Kořeněné potraviny
  • Příliš vysoká teplota v místnosti
  • Nedostatek klimatizace

Nejdříve proto zkuste vyloučit tyto příčiny, jimž se můžete vyhnout.

Negativní následky nadměrného pocení

Noční pocení není rozhodně ničím příjemným. Může sebou nést i další zdravotní potíže a negativně ovlivnit běžný život.

Pokud se v noci hodně potíte, studený pot i mokré ložní prádlo vás mohou v noci budit. To rozhodně nepřispívá ke kvalitnímu spánku a lidé trpící tímto problémem pak mohou pociťovat častou únavu, bolesti hlavy a další podobné problémy zapříčiněné nevyspáním.

Když pomineme kvalitu spánku jako takovou, noční pocení sebou může přinášet i různé kožní problémy, infekce nebo i nachlazení. Jakmile se totiž zpotíte, pot vychladne a studené mokré prostředí může neblaze působit na vaši imunitu.

Neustále mokrá pokožka může také poskytnout ideální místo k množení bakterií a vznikají tak různé infekce, ekzémy a svědivé vyrážky. Nejčastěji se tyto problémy objevují v záhybech těla, například v podpaždí nebo mezi prsty na rukou i na nohou.

Jak lze nadměrné noční pocení léčit?

Způsob léčby nočního pocení závisí především na jeho příčině. Pocení způsobené životním stylem, krátkodobými nemocemi nebo dalšími podobnými spouštěči by mělo zase samo vymizet a není tak nutné navštěvovat lékaře.

Menopauza

Jestliže trpí nočním pocením žena prodělávající menopauzu, může lékaře požádat o hormonální terapii. Ta se však předepisuje až v krajních případech.

Neobjevená zdravotní příčina

Jestliže nevíte o žádné zjevné příčině, lékařská prohlídka je nezbytná. Ideální je začít odběrem krve, která může upozornit na nějakou nerovnováhu v těle. Dle komplexní prohlídky pak lékař určí hlavní příčinu a podle toho nasadí léčbu.

Idiopatická hyperhidróza

Jak už bylo řečeno, idiopatická hyperhidróza je stav, při něm se tělo samovolně potí bez toho, aniž by byly zjevné nějaké spouštěče. Většinou se jedná o vrozený stav, který není jednoduché plně vyléčit, jeho projevy se však dají minimalizovat.

Jedinec, který trpí hyperhidrózou, se nejspíš bude potit nejen v noci, ale i přes den. Existují různé druhy tohoto vrozeného onemocnění, a to vzhledem k místu, kde k pocení dochází (hyperhidróza dlaní, hyperhidróza zad apod.).

Jak tedy pocení minimalizovat?

Deodoranty:

Deodoranty nedokážou pocení zamezit, ale jsou určeny k tomu, aby pohltily vzniklý pach.

Antiperspiranty:

Antiperspiranty díky svému složení dokážou pocení zamezit tím, že zůží potní kanálky. Musí však být užívány správně, aby byl jejich efekt co největší. Antiperspirant je třeba aplikovat na umytou a dokonale suchou pokožku, a to ideálně před spaním. Antiperspirant vám pak pomůže nejen proti nočnímu pocení, ale i přes den. Náš nejprodávanější přípravek je Jenvox.